Nowa firma

Decyzja o otworzeniu własnej działalności gospodarczej niesie za sobą kilka poważnych konsekwencji. Stajemy się wówczas przedsiębiorcami i podlegamy wówczas konieczności spełniania wielu obowiązków, które są związane z prowadzeniem firmy. Przede wszystkim jest to konieczność wypełniania zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego i ZUS. W przypadku pracy na etacie musiał się o to troszczyć nasz pracodawca. Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą mamy obowiązek samodzielnego rozliczania się z podatków i opłacania ubezpieczeń społecznych. Dla wielu początkujących przedsiębiorców może to być przerażające. Wraz z otwarciem działalności, niezależnie od tego, czy przynosi ona dochody już na początku – od razu jesteśmy zobligowani do opłacania konkretnych kwot, zwłaszcza w przypadku ZUS. Jest jednak kilka możliwości, które pozwolą uzyskać czas niezbędny na rozwinięcie działalności. Pierwsza z nich, powszechnie znana, to możliwość skorzystania z preferencyjnej składki ZUS. Jest ona dużo mniejsza na początku prowadzenia działalności i tym samym nie stanowi tak dużego wyzwania. Druga możliwość to założenie firmy „na próbę”. Na czym polega?

Firma „na próbę”?

Założenie firmy „na próbę” przydatne jest w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni swoich dochodów i mamy obawy przed opłacaniem zobowiązań wobec urzędów w pełnej wysokości. Przy otwieraniu firmy możemy od razu zaznaczyć opcję zawieszenia. Taka informacja od razu jest przekazywana do ZUS i Urzędu Skarbowego, dzięki czemu przedsiębiorca, który figuruje w CEIDG, ale w rzeczywistości nie rozpoczął prowadzenia działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkom opłacania składek na ubezpieczenie. Przedsiębiorca może wówczas wykonywać czynności niezbędne do zabezpieczenia źródła dochodu. Podlega jednak obowiązkom prawnym i może zostać poddany kontroli, dlatego nie należy tu sobie pozwalać na dowolność, a jedynie poruszać w granicach, które są zgodne z przepisami.

Biuro rachunkowe jako sposób na przepisowe działania

Dobre biuro rachunkowe takie jak UniTax  na co dzień styka się z podobnymi sytuacjami. Warto zatem skorzystać z jego pomocy, by wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić, a co jest niewskazane. Księgowy podpowie, jakiego rodzaju dokumenty i płatności dotyczą przedsiębiorcy, który decyduje się na krok działalności „na próbę”.